zJanukovičovieva sa

Autor: Martin Lukáč | 18.11.2011 o 16:09 | (upravené 18.11.2011 o 17:31) Karma článku: 1,90 | Prečítané:  301x

V utorok sa podarilo na Ukrajine presadiť ďalšiu zmenu volebných pravidiel. Tentokrát neboli iniciátorom Tymošenkovci, ale práve naopak, Janukovičovci. V kontexte nedávneho zrušenia novely Ústavy č.2222-IV a návrate k čisto prezidentskému systému je to celkom zaujímavá novina.

Pokiaľ ide o volebný systém Ukrajiny, menil sa doteraz trikrát. Vždy v podstate išlo len o snahu stabilizovať rozhodený politický systém kde existovalo neúmerne veľa politických strán, medzi ktorými už ľudia ani nerozoznávali rozdiely. Utorková zmena je vlastne návratom k tomu, čo sa už v minulosti skúsilo. Polovica parlamentu - teda Verchovnej rady, bude volená proporčne cez stranícke listiny a druhá v jednomandátových obvodoch. Kvórum pre vstup do parlamentu bude 5%.

Osobne sa nazdávam, že dôvody sú veľmi jednoduché. Pán prezident Janukovič vo vykonštruovaných politických procesoch obviní svojich opozičných oponentov. Julia Tymošenko, bývalá premiérka, sedí v chládku a vyzerá to, že aj napriek tlaku západu si tam ešte posedí. Jurij Lucenko, bývalý minister vnútra, je na tom veľmi podobne a napriek zdravotným problémom sa jeho proces nikam nepohol. Opozícia síce môže získať nejaké hlasy na základe štylizovania sa do role marýra a trpiteľa režimu, no jedným z mnohých problémov je, že veľa Ukrajincov sa nechá ovplyvniť predvolebnými sloganmi. Tieto prepokladám utrpia tým, že na nich budú chýbať známe tváre Oranžovej revolúcie. Na Ukrajine neexistuje dlhodobá tradícia podpory jednej strany - skôr opak je pravdou. Ľudia prechovávajú nechuť k politike, ale aj tak ochotne volia. Ľudia si nemyslia, že existuje strana reprezentujúca ich záujmy, no napriek tomu volebná účasť ešte neklesla pod 60%.

Zvýšením kvóra sa viac malých strán nedostane do parlamentu a viac mandátov sa prerozdelí veľkým stranám. Zavše želaný dôsledok malej zmeny pravidiel pre Janukovičovcov.

Situácia teda nie je určite ani zďaleka ideálna. Pri svojej návšteve Ukrajiny som až žasol aká rozšírená je korupcia. Ľudia sa ju už ani nesnažia zamaskovať! Podľa prieskumov 93,4% ľudí si myslí, že aspoň väčšina a viac poslancov je skorumpovaná. Spoločnosť v ktorej je korupcia súčasťou každodenného spoločenského života sa nachádza v nezávideniahodnej situácii bez výhliadok na akékoľvek východisko. Zmena volebných pravidiel zas len prinesie posilnenie moci veľkých strán ktoré likvidujú opozíciu a nedávajú šancu odporcom režimu na zmenu.

Mimochodom všimli ste si reakcie Ukrajiny na odmietanie spomenutých procesov EÚ a USA? Mám vážne podozrenie, že nepochopili že EÚ nemá neutíchajúcu potrebu obhajovať Juliu ako osobu. Nepochopili, že ide o princíp. Princíp, že demokracia v ktorej sú opoziční predstavitelia zatváraní do väzenia a je im upieraná možnosť nezávislých sudcov, nie je demokraciou, ale autoritarizmom. Kdekoľvek je pravda, sami Ukrajinci si z politických procesov uťahujú - "Zlodeji súdia zlodejov!" hovorili. Čo viac, načasovanie celej situácie je nadmieru nepríjemné. Európska únia a Ukrajina sú už len malý krôčik od podpisu asociačnej dohody, no za týchto podmienok si to zo strany EÚ nemôžeme dovoliť! Takýto principiálny postoj je veľmi výhodný pre krajiny EÚ ktoré až tak veľmi netúžia po hlbšej spolupráci s Ukrajinou, zároveň je ale však veľmi pochopiteľný.

Pozícia Ukrajiny v medzinárodných vzťahoch je z dlhodobého hľadiska je dosť problémová. Najväčším problémom je, že sami Ukrajinci nevedia či chcú smerovať na západ, alebo na východ. Výsledkom je neblokový status v rámci NATO, ktorému málokto rozumie, ale na isto vieme, že to nie je o tom, že by Ukrajina chcela stáť presne v strede medzi západom a východom. Je to o tom, že Ukrajinci by chceli mať možnosti ktoré im ponúka EÚ, ale zároveň si uvedomujú že plynové potrubia Veľkého brata sú stále dosť dobrou motiváciou vymýšľať si nové názvy pre ich nerozhodnú situáciu. Európska únia v terajších podmienkach nevie ponúknuť toľko aby prekonala Rusko, ale zároveň nie je lákadlom natoľko malým aby si Ukrajinci vedel spokojne povedať, že sa budú orientovať hlavne na východ. Kríza neudrela silno len do USA a Európy. Ukrajinci si svoj diel ešte stále do sýtosti nesú na chrbtoch a preto udržanie ekonomického status quo môže byť aspoň dočasným východiskom pokiaľ sa situácia nezlepší.

V roku 2004 sa hovorilo na Ukrajine o veľkej zmene, kedy vďaka spomínanému dodatku Ústavy prešlo mnoho právomocí prezidenta do rúk parlamentu. Nádeje na demokratizáciu Ukrajinskej spoločnosti dosť vzrástli, nielen na západe. Parlament bol dovtedy analytikmi označovaný za extrémne slabý a neschopný, ale po zmene mal v rukách reálne právomoci ktorými dokázal ovplyvniť celkové rozhodovanie v krajine. Prebudenie prišlo v roku 2010 keď Ústavný súd Ukrajiny rozhodol o neústavnosti dodatku 2222-IV a zapríčinil veľký krok späť od parlamentno-prezidentského systému zas k prezidentnskému. Práve preto som zvedavý aké dopady bude mať návrat k volebnému systému ktorý sa na Ukrajine používal v rokoch 1998 až 2002.

Človek si pri štúdii týchto krajín uvedomí, že situácia na Slovensku nie je až taká hrozná. Ale o tom až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?